Portal@Lubelski.info


Mural ma upamiętnić przedwojennych mieszkańców miasta reprezentujących gminę żydowską. Powstaje przy al. Unii Lubelskiej, na ścianie umacniającej brzeg rzeki Czechówki.

Dawna dzielnica żydowska usytuowana była w sąsiedztwie Starego Miasta, wokół wzgórza zamkowego, zwanym Podzamczem. Żydzi z tym miejscem związani byli od 1336 roku, kiedy zgodę na ich zasiedlenie wyraził ówczesny król Kazimierz III Wielki. Dzielnica została zburzona po likwidacji getta przez wojska niemieckie podczas drugiej wojny światowej.

Powstający mural jest także okazją do uczczenia zbliżającej się rocznicy 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

- W każdym z miejsc, gdzie kiedyś mieszkali Żydzi, zostawiony jest ślad o tym mówiący. Tę pamięć trzeba pielęgnować, gdyż żydowskość Lublina jest bardzo ważnym elementem jego tożsamości kulturowej. [...] Pierwszym krokiem do utrwalenia pamięci powinno być poznanie żydowskich śladów w Lublinie, który jest miastem wciąż wiele znaczącym dla Żydów na całym świecie. Dlatego właśnie nosi miano Jerozolimy Północy.1


1 Cienie nieistniejącego miasta - publikacja.

--
Opr. Waldemar Roszczuk, /fot. lublin.eu

Krasnystaw. Na służbie w tragicznym wypadku zginęła policjantka

Policjanci z Krasnegostawu pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło w Łopienniku Nadrzecznym.

Na ulice Lublina wyjadą nowej generacji autobusy z Wielkopolski

Solaris Bus & Coach S.A. podpisał we wrześniu na rynku polskim, umowy na dostarczenie 107 sztuk autobusów. Co istotne, pojazdy z napędem alternatywnym stanowią w tym zestawieniu prawie 20% wszystkich zamówień. Na podstawie podpisanych umów Solarisy pojadą m.in do Stargardu...

Wpadka lubelskiego IPN - Szef UB na wystawie w gronie żołnierzy wyklętych

Na organizowanej przez lubelski IPN wystawie przez przeoczenie historyków instytutu znalazł się portret Czesława Boreckiego - wysokiego funkcjonariusza UB w Łodzi i Zielonej Górze.

Powiadom nas o ważnym wydarzeniu w Twojej okolicy, o problemach, które pojawiły się w Twoim środowisku. Przekaż nam swoje uwagi lub napisz artykuł dla Portalu Lubelskiego, prześlij nam ciekawe zdjęcia, podziel się swoimi zainteresowaniami. Czekamy na Ciebie!


Z kraju i ze świata

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wywołanie fałszywych alarmów bombowych w Św…

Na początku listopada w kilku placówkach oświatowych w Świebodzinie wszczęto alarm w związku z informacjami o podłożonym ładunku wybuchowym.

Prawo co dnia

Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i pięć innych osób aresztowanych

Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali sześć osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na...

Kronika wypadków

W Rogoźnicy-Kolonii doszło do tragicznego wypadku drogowego. Dwie osoby zginęły na miejscu

We wtorek, 15 listopada na drodze krajowej nr 2 między Międzyrzecem, a Białą Podlaską doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego zginęły dwie osoby, a...